Wysokie wzrosty, które dla papierów wartościowych i surowców są niemal nieosiągalne, dla kryptowalut są codziennością. Należy jednak pamiętać, że to samo dotyczy również spadków. Potencjał inwestycyjny jest zatem bardzo duży, podobnie jednak jak ryzyko straty.

Ci, którzy są zdecydowani na większą inwestycję w kryptowaluty, muszą przede wszystkim podjąć decyzję co do rodzaju pożądanej waluty. Skupienie się na jednej kryptowalucie, pozwala ograniczyć się do jednego typu koparek. Koparka kryptowalut to wyspecjalizowany sprzęt komputerowy do rozwiązywania algorytmów kryptowalut. To z kolei przynosi korzyści polegające na efekcie skali w obszarze zakupów, obsługi i serwisowania. W zakresie sprzętu do wydobywania kryptowalut występuje silna specjalizacja producentów. W przypadku bitcoinów należy kupować sprzęt najlepiej bezpośrednio z Chin. Największymi firmami w tym obszarze produktowym to Bitmain lub Avalon. Kopanie kryptowalut na komputerze kartą graficzną to popularny sposób na zarobienie tych wirtualnych pieniędzy. Warto zauważyć, że większość mocy obliczeniowej komputerów jest ukierunkowana na kopanie tzw. altcoinów: Ethereum, Ethereum Classic, Pascal, Electroneum czy Monero. Kluczowa jest tutaj rola kart graficznych, w które należy zainwestować.

Zysk na kopaniu kryptowalut uzależniony jest od ich cen. Im taniej uda się kupić wydajny procesor graficzny, tym szybciej uzyska się satysfakcjonujący zwrot z inwestycji w sprzęt i prąd. Z kryptowalutą jest jak z każdą inną inwestycją w instrumenty finansowe – trzeba tanio kupić i drogo sprzedać. Po kryzysie rynku kryptowalut z przełomu lat 2017 i 2018 obecnie sytuacja nieco się ustabilizowała. Pomimo tego wciąż jednak dochodzi do takich zdarzeń kiedy jakaś waluta w bardzo krótkim czasie gwałtownie drożeje lub tanieje o kilkadziesiąt procent. Zjawiska takie jednak nie przenoszą się na cały rynek elektronicznych walut.